Рідкісні мови

Ви можете отримати переклад з / на мову за допомогою таких методів:

  • Надіслати запит по електронній пошті [email protected]та [email protected];
  • Заповнити форму заявки для розрахунку і наші менеджери зв’яжуться з Вами в найкоротші терміни;
  • Зателефонуйте або напишіть на наш міжнародний номер за допомогою додатку
  • Viber: +30989781488;
  • WhatsApp: +30989781488;
  • WeChat: Azurit-v; +30989781488.

Зателефонуйте або напишіть за допомогою скайп: Azurit_office

Африка

Ачолі

Пісня Лавіно, добре відома в африканській літературі, яка була написана в Ачолі Окотом п’Бітеком, хоча її продовження пісня Окол, була написана англійською мовою.
Ачолі – це діалект, який широко вживається в мові народності ачолі по всіх районах Гулу, Кітгум і Падер на півночі Уганди. Цей діалект також вживається в південному Судані в штатах Східний Екваторіум округу Магві.
Широко відома література Окота п’Бітека, що була написана в Ачолі, хоча пісня Окола, яка є її продовженням, написана англійською мовою.

Афар
Афар – це афарська мова, що належить сімейству кушитської гілки. Її носіями є народ афарів в Джибуті, Еритреї та Ефіопії.

Африкаанс
Африкаанс – це західногерманська мова, вживана в Південній Африці, Набімії та в меншій мірі, в Ботсвані і Зімбабве. Вона виникла з голландської народної мови Південної Голландії (голландський діалект), яким розмовляли, здебільшого, голландські поселенці, що на сьогодні являється Південною Африкою, де мова поступово, протягом 18 століття почала розвивати відмінні риси.

Акан
Акан – це центральна мова гілки тано, яка є переважно рідною мовою аканського народу Гани, якою розмовляють в більшій половині південної частини цієї країни, приблизно 58% населення і серед 30% населення Кот-д’Івуару. Три діалекти були розроблені як літературні стандарти з різною орфографією: Асанте, Акуапем (разом званими Тві) і Фанте, які, незважаючи на те, що вони були взаємовиключними та були недоступні в письмовій формі для носіїв інших стандартів.

Амхарська
Амхарська – це афро-азіатська мова семітської гілки. Говорять, що це ніби рідна мова Амхара в Ефіопії. Ця мова є офіційною робочою мовою Ефіопії, а також є офіційною або робочою мовою декількох держав в рамках федеральної системи. Амхарська – це друга мова серед найпоширеніших семітських мов в світі після арабської.

Атесо
Атесо (від Тесо) – це східно-нілотська мова, якою розмовляють люди Ітесо з Уганди і Кенії. Це частина мовного кластера Тесо-Туркана.
Згідно з переписом населення і житлового фонду в Уганді станом на 2002 рік, більш ніж 1,57 мільйона чоловік (6,7% від загального населення Уганди) в Уганді говорили мовою Атесо. Крім того, приблизно 279 000 чоловік в Кенії розмовляють нею. Її мовний код SIL – це TEO. Мова Атесо походить з області Тесо.

Басса
Мова Басса – це мова Кру, якою розмовляють близько 350 000 чоловік в Ліберії і 5000 в Сьєрра-Леоне.

Бемба
Мова Бемба – це основна мова Банту, якою розмовляє народ бемба, здебільшого, на північному-сході Замбії і як лінгва-франка приблизно 18 різних етнічних груп, включаючи людей Біса з Мпіки та озера Бангвеулу і в меншій мірі в Катанзі в Демократичній Республіці Конго, Танзанії та Ботсвані. Включаючи всі її діалекти, Бемба є найпоширенішою корінною мовою в Замбії. Мова Ламба тісно пов’язана і деякі люди вважають її діалектом Бемби.

Чічева/Ньянджа
Чева, також відома як Ньянджа – це мова сім’ї Банту. В Малаві, назву було офіційно змінено з Чінянья на Чічева в 1968 році за наполяганням президента Гастингса Камуза Банди (який походив з племені Чева) і це як і раніше є найменуванням, яке зазвичай використовується в Малаві сьогодні. У Замбії, мовою Чева говорять й інші люди, такі я к Нгоні і Кунда, тому замість Чічева використовується більш нейтральна назва Чінянья (мова озера) (посилаючись на озеро Малаві).

Долуо
Діалект Луо, Долуо є однойменним діалектом групи Луо з нілотський мов, якою розмоляють близько 6 мільйонів людей Луо, Кенії і Танзанії, Судану, які займають частини східного узбережжя озера Вікторія та райони півдня. Вона використовується в радіопередачах на КРК (Кенійська радіомовна корпорація, раніше «Голос Кенії», Radio Ramogi, Radio Lake Victoria, Radio Lolwe, Radio Osienala, а також такі газети як Otit Mach, Nam Dar і т.д. Долуо активно використовується онлайн в спеціально відведених сайтах, а також в соціальних мережах.

Дінка
Дінка, або ж самоназва Thuɔŋjäŋ – це нілотський діалектний кластер, на якому розмовляє народ дінка, основної етнічної групи Південного Судану. Існує п’ять основних сортів: Нгок, Рек, Агеер, Авіл, Твік-Маярдіт, Бор, які досить різні, щоб вимагати окремих літературних стандартів, і таким чином, розглядати як окремі мови. Яаннґ і Їнґ або Моініджінґ використовуються як загальний термін, щоб охопити всі мови дінка. Рек – це стандартний і престижний діалект.

Ембу
Ембу, також выдомий як Коембу є мовою Банту в Кенії. Цією мовою розмовляють люди Ембу, також відомі як Аембу (к.с. Муембу) і народ Мбере. В Ембу є також два відомих діалекти, Мбере (Мбере, Кімбере) та власне Ембу.

Еве
Еве – це нігеро-конголезька мова, якою розмовляють в південно-східній частині Гани, понад 3 мільйони людей. Еве є частиною кластера споріднених мов, зазвичай так званих Гбе; другою основною мовою Гбе є Фон Беніна. Як і багато інших африканських мов, Еве – тональна мова. Німецький африканіст Дідріх Германн Вестерман опублікував безліч словників і граматик Еве і кілька інших мов Гбе.Інші лінгвісти, які працювали на мовою Еве і тісно пов’язані мовами, включають Гільберта Ансре (тон, синтаксис), Герберт Штальке (морфологія, тон), Нік Клементс (тон, синтаксис), Роберто Пацці (антропологія, лексикографія), Фелікс К. Амека (семантика, когнітивна лінгвістика), Алан Стюарт Даті (семантика, фонетика), Хаункпаті Б. Капо (фонологія, фонетика), Енох Або (синтаксис) та Кріс Коллінз (синтаксис).

Фанті
Фанті є одним з трьох офіційних літературних діалектів мови Акан. Це основні місцеві діалекти в центральному регіоні Гани, а також в населених пукктах від середини до південної Гани. Одним з таких співтовариств є Фанте Нью Таун в Кумасі, в Ашанті регіоні Гани.

Фулані
Мова Фула, також відома як Фулані не є тональною мовою, якою розмовляють тісно пов’язаними діалектами в широкому діапазоні, який простягається приблизно через 20 країн Західної Африки і Центральної Африки. Як і інші споріднені мови, такі як Серер і Волоф, вона належить до атлантичної підродини нігеро-конголезької мови. Говорять, що це перша мова народу Фула і пов’язаних з ними груп, таких як народ Тукулер в долині річки Сенегал з регіону Сенегамбія і Гвінеї до Камеруну і Судану. Нею також розмовляли як другою мовою різних народів регіону, таких як Кірді Північного Камеруну та північно-східній частині Нігерії.

Хауса
Хауса є чадською мовою (гілка сім’ї афразійських мов) з найбільшим числом носіїв, якою розмовляють як першою мовою, близько 35 мільйонів людей, а в якості другої мови на мільйон більше в Нігерії і на мільйон більше в інших країнах, в цілому щонайменше 41 мільйон носіїв. Спочатку мова народу Хауса, що тягнуться вздовж південного Нігера та північну Нігерію, вона перетворилася в лінгва-франка в більшій частині Західної Африки в цілях торгівлі. У ХХ і ХХІ століттях вона стала частіше публікуватися у пресі та інтернеті.

Ігбо
Ігбо є основною рідною мовою народу Ігбо, етнічна група південно-східної Нігерії. Носіїв цієї мови нараховується приблизно 24 мільйона, які проживають в основному в Нігерії і в основному мають походження Ігбо. Мова Ігбо написана латиницею, яка була представлена британськими колонізаторами. Ігбо має більш ніж 20 діалектів, хоча діалектичне вирівнювання, мабуть, відбувається. Стандартна літературна мова була розроблена в 1972 році, на основі діалектів Оверрі (Ісуама) і Умуахії (таких як Охуху), хоча вона опускає назалізацію і прагнення цих різновидів. Відповідні Ігбоідні мови, такі як Іка, Іквер і Огба, іноді вважаються діалектами Ігбо, найбільш суперечливим з них є Екпее. Ігбо є також визнаною мовою меншин Екваторіальної Гвінеї.

Календжінська
Календжінські мови – це сім’я з дюжини південних нілотських мов, якими розмовляють  в Кенії, східній частині Уганди і північній Танзанії. Термін Календжін походить від виразу Нанді, що означає «я говорю (вам)». Календжін в цьому широкому лінгвістичному сенсі не слід плутати з Календжіном як терміном для спільної ідентичності народів Кенії, що розмовляють мовою Нанді, прийнятого в середині двадцятого століття; див. народ Календжін та мову Календжін.

Мови Календжін, як правило, розділені на чотири гілки. Щодо внутрішніх відносин всередині них існує менше впевненості.
• Елгон (Себей)
• Нанді-Марква (Календжін)
• Окіек-Мосіро
• Покоот

Камба
Мова Камба, або Кікамба є мовою народу Банту, якою розмовляють жителі Камби в Кенії. Нею також розмовляють 5000 людей в Танзанії (Тайсу).
Мова Камба має лексичні подібності з іншими мовами Банту, такі як Кікую, Меру та Ембу.
У Кенії, мовою Камба зазвичай розмовляють в 4 округах Кенії: Мачакос, Кітуї, Макуені і Квейл. Різновид Мачакоса рахується стандартним різновидом і використовувася в перекладі.

Кібаджуні
Баджуні (Кібаджуні) – це різновид суахілі, якою розмовляє народ Баджуні, що населяють крихітні острови Баджуні та прибережні райони Кенії, до того ж до частин південної частини Сомалі, де вони становлять етнічну групу меншин. Махо (2009) вважають її особливою мовою.

Кіґа
Мова Кіґа (також відома як рукіґа, ручіґа або чіґа) є рідною мовою народу Кіґа (Бакіґа). Мова Кіґа дуже схожа до мови Нкоре. Вперше нею почали писати в другій половині 19 століття.
Мова Кіґа так схожа на Нкоре (84 – 94% лексичної схожості), що деякі стверджують, що вони є діалектами однієї мови, так званої Нкоре-Кіґа Чарльза Тейлора.

Кікуйю
Кікуйю або Гікуйю є мовою сім’ї Банту, якою розмовляють в основному жителі Кікуйю (Агекюй) Кенії. Налічуючи близько 7 мільйонів (22% населення Кенії), вони є найбільшою етнічною групою в Кенії. Мовою Кікуйю розмовляють в області між Ніері та Найборі. Мова Кікуйю є одною з п’яти мов підгрупи Тагічу в мовах Банту, яка простягається  від Кенії до Танзанії. Люди Кікуйю зазвичай ідентифікують свої землі навколишніми гірськими хребтами в центральній Кенії, які вони називають Кіріньяга.

Кінґвана
Кінґвана – це мова Демократичної Республіки Конго в Західній Африці, тісно пов’язана з Суахілі та використовується як лінгва-франка.
Кіньяруанда, або в Уганді як Фумбіра є офіційною мовою Руанди і діалектом мови Руанди-Рунди, якою розмовляють 12 мільйонів людей в Руанді, Сході Конго і прилеглих районах південної частини Уганди. (Діалект Кірунді є офіційною мовою сусіднього Бурунді.)
Кіньяруанда є однією з трьох офіційних мов Руанди (поряд з англійською та французькою) і нею розмовляє майже все місцеве населення. Це проставляється з більшістю сучасних африканських держав, чиї кордони були намальовані метрополіями і не відповідали етнічним кордонам або доколоніальним царствам.

Кірунді (Рунді)
Кірунді, також відома як Рунді є мовою Банту, якою розмовляють дев’ять мільйонів чоловік в Бурунді і прилеглих районах Танзанії і Конго-Кіншаса, а також в Уганді. Це офіційна мова Бурунді. Курунді є взаємовиключною з Кіньяруанда, офіційною мовою Руанди і ці дві форми є частиною більш шорокого діалектного континууму, відомого як Руанда-Рунда.
Жителі Руанди і Бурунді належать до декількох різних етнічних груп: Хуту, включаючи Бакігу та інших пов’язаних з ними етнічних груп (84%), Тутсі, включаючи Хіма (15%) і Тва (1%) Пігмеї. Кірунді спочатку згадуються як Хуту, хоча інші етнічні групи присутні в країні, такі як Тутсі, Тва і Хіма серед інших прийняли цю мову. Сусідні діалекти Курунді взаємо зрозумілі з Ха, мовою, якою розмовляють в Західній Танзанії.

Кісі (Екеґусі)
Мова Ґусі (також відома як Кісі або Екеґусі) – це мова Банту, якою розмовляють в районі Кісі і західній частині Кенії, штаб-квартира якої знаходиться в місті Кісі (між затокою Кавірондо озера Вікторія і кордоном з Танзанією). Цією мовою розмовляють люди Ґусі, яких налічується близько 2 мільйонів (ЛІЛ/Етнолог 1994). Декілька людей Ґусі двомовні в Луо.

Кріо
Сьєрра-Леоне креольська, Кріо або Патуа (архаїчна) – це лінгва-франка і де факто національною мовою, якою розмовляють всі жителі Західної Африки в Сьєрра-Леоне. Мовою Кріо розмовляють 97% населення Сьєрра-Леоне та об’єднує різні етнічні групи в країні, особливо в торгівлі та соціальній взаємодії один з одним.  Кріо є основною мовою спілкування серед сьєрралеоців вдома та за кордоном. Ця мова є рідною для народу Сьєрра-Леон або ж Кріос (громади близько 300 000 нащадків звільнених рабів з Вест-Індії, США та Великобританії і розмовляють як другою мовою мільйони інших сьєрралеонців, що належать до корінних племен країни. Англійська мова є офіційною мовою Сьєрра-Леоне, в той час як мова Кріо, незважаючи на її загальне користування на всій території країни, не має офіційного статусу.

Кунама
Мова Кунама – це ізольована мова, яка була включена в запропоновану ніло-сахарську мовну сім’ю. Мовою Кунама розмовляє народ Кунама західної частини Еритреї та тільки через Ефіопський кордон. Мова має кілька діалектів, включаючи: Барка, Марда, Аймара, Одаса, Тіка, Лакатакура, Сокодаса, Таказзе-Селіт та Тіграй. Іліт та Бітама не є взаємо зрозумілими і тому можуть рахуватися як різні мови.

Ланґо
Діалект Південного Луо, мовою Ланго розмовляють люди Ланґі в Уганді. Вона в основному поширена в субрегіоні Ланґо та в Північному регіоні, що налічує щонайменше 1,8 мільйона носіїв, що становить 5% населення Уганди. Орфографія для її використання латинського шрифту була введена та викладається в початкових школах. Вона розглядається, скоріше як окрема мова, а не діалект, тому що люди Ланґі етнічно відрізняються від інших Луо.

Лінґала
Лінґала (Нґала) є мовою Банту, якою розмовляють по всій північно-західній частині Демократичної Республіки Конго і в значній частині Республіки Конго, а також в деякій мірі в Анголі та в Центральноафриканській Республіці. Вона нараховує більш ніж 10 мільйонів носіїв.

Луґанда
Мова Ґанда, Луґанда є одною з головних мов в Уганді, якою розмовляють 5 мільйонів в районі Баганда та інші люди, переважно в південній частині Уганди, включаючи столицю Кампала. Вона належить до гілки Банту нігеро-конголезької мовної сім’ї. Типологічно, це мова з високим ступенем аглютинації з порядком словесного об’єкта та називного-знахідного морфо-синтаксичного вирівнювання.
Близько чотирьох мільйонів носіїв, що розмовляють першою мовою в регіоні Буганда і мільйони інших, які вільно розмовляють, це найпоширеніша угандська мова. Як друга мова, вона слідує за англійською та передує суахілі. Мова використовується в деяких початкових школах Буганди, оскільки учні починають вивчати англійську мову, основна офіційна мова Уганди. До 1960-х років Луґанда також була офіційною мовою викладання в початкових школах в Східній Уганді.

Луґісу
Масаба (Лумасаба) іноді відомий як Ґісу (Луґісу), після того, як один з його діалектів, є мовою Банту, якою розмовляють більш ніж 2 мільйона чоловік в Східній Африці. Ґісу це діалект в Східній Уганді який взаємозрозумілий з Букусу, на якому розмовляють етнічні Лухья в Західній Кенії. Масаба це місцева назва гори Елгон і ім’я сина родоначальника племені Ґісу. Як і в інших мовах Банту, Лумасаба має великий набір префіксів, які використовуються в якості класифікаторів іменника. Це схоже на те, як стать використовується в багатьох німецьких та романських мовах, за винятком того, що замість звичайних двох або трьох існує близько вісімнадцяти різних класів іменників. Мова має досить складну морфологію дієслів.

Луґвере
Ґвере або Луґвере – це мова, якою розмовляють люди Ґвере (Баґвере) народ Банту, які перебувають в східній частині Уганди. Вона має близьку подібність з діалектичним Сога і Ґанда, які є сусідами  Ґвере.
Ґвере, незважаючи на те, що вона була найближчою до діалекту своїм східним сусідам, а також має багато слів, подібних до тих, які використовуються племенами із західної частини Уганди. Наприклад, musaiza (людина) нагадує mushiiza використовуваного західних мов з тим самим значенням.
Рулі, дещо віддалені люди, що живуть в центральній частині Уганди, розмовляють мовою, яка має майже точно ті ж самі слова, що використовуються в Луґвере, але з зовсім різною вимовою.

Лухья
Різні племена Лухья говорять на декількох споріднених мовах і діалектах, хоча деякі з них не ближче один до одного, ніж до сусідніх не Лух’їв. Наприклад, люди Букусу – це етнічно Лухья, але діалект Букусу – це різновид Масаби. (Див. Подробиці народу Лухья). Однак є ядро взаєморозуміючих діалектів, які складають власне Лухья:

Луо
Дюжина мов Луо, Лво або Лвоіан, якими розмовляють народи Луо, в районі від південного Судану до південної Кенії, а Долуо поширюється на північну Танзанію і Алур в Демократичну Республіку Конго. Вони утворюють одну з двох гілок західної нілотської сім’ї, а іншу – Дінка-Нуер. Різновиди Південного Луо взаємно зрозумілі, і крім етнічної ідентичності їх можна вважати однією мовою.
Глибина часу поділу мов Луо є помірною, можливо, близькою до двох тисячоліть. Поділ в діалекті Південного Луо значно менше, можливо, від п’яти до восьми століть, що відображає міграцію через вплив ісламізації Судану).

Лусоґа
Соґа або Лусоґа – це мова Банту, якою говорять в Уганді. Це рідна мова народу Согі або Басога регіону Бусога на півдні Уганди. З більш ніж трьома мільйонами носіїв – це одна з основних мов Уганди, після англійської, суахілі і луганда. Проте, вона в значній мірі обмежена регіоном Бусога, який в основному знаходиться в природних межах озера Вікторія на півдні, на озері Кіог на півночі, на річці Ніл на заході і річці Мпологома (Лев) на схід від району Намутумба, Це тональна мова.

Масаї
Масаї або Маа – східно-нілотська мова, якою розмовляють в Південній Кенії і Північній Танзанії жителі Масаї, що налічують близько 800 000 чоловік. Вона тісно пов’язана з іншими різновидами Маа: Самбуру (або Сампуром), мовою народу Самбуру центральної Кенії, Чамусом, якою розмовляють на півдні і південному сході від озера Барінго (іноді розглядається як діалект Самбуру); та Паракуйя з Танзанії. Люди Масаї, Самбуру, Іль-Шамус і Паракуйі історично пов’язані між собою, і всі вони відносяться до їхньої мови такі як ɔl Maa. Власне кажучи, «Маа» відноситься до мови і культури, а «масаї» відноситься до людей, «які говорять на Маа».
Масайці зі східного регіону Африканського континенту були захищені від широко розповсюдженої вестернізації сільського господарства і колонізації, оскільки вони населяють переважно пустельну місцевість. Оскільки масаї пручалися формам колонізації і західної експансії, їх системи комунікації та обміну обертаються головним чином навколо торгівлі, яку вони здійснюють в племені. Тому розмовна мова – це не тільки найважливіший контактний пункт, який використовує масаї, а й один із способів, якими масаї можуть продовжувати процвітати в своєму традиційному племінному способі життя.

Маау Маау
Maay Maay є членом кушитської гілки афро-азіатської сім’ї і написана з використанням латинського алфавіту. В основному нею розмовляють в Сомалі і сусідніх частинах Ефіопії й Кенії. Її носії відомі як Саб Сомаліс. Центр мови знаходиться навколо Байдоа.

Малагасійська мова
Малагасійська мова – це австронезійська мова і національна мова Мадагаскару. Більшість людей на Мадагаскарі говорять нею як першою мовою, як деякі люди малагасійского походження в інших місцях.

Мандінґо
Мандінгська мову або Мандінго, є мовою Манді, якою говорять люди мандінка регіону Казаманс в Сенегалі, Гамбії і на півночі Гвінеї-Бісау. Це головна мова Гамбії.
Мандінка відноситься до Мандельської гілки Манді і, таким чином, схожа на Бамбаре і Манінка / Малинці. У більшості областей це тональна мова з двома тонами: низький і високий, хоча конкретна різноманітність, якою розмовляють в Гамбії і Сенегалі, межує з акцентом на крок через його близькість з нетональними сусідніми мовами, таких як Волоф.

Меру/Кімеру
Меру – це мова, якою розмовляють люди Меру, які живуть на східних і північних схилах гори Кенія, Кенії, Африки і на хребтах Ньямбена. Вони оселилися в цій області після багатовікової міграції з півночі.
Люди Меру – досить однорідне співтовариство, і всі вони мають загальний родовід. Вони говорять однією мовою, Кімеру, але є деякі невеликі регіональні відмінності, в акцентах і місцевих словах. Спільнота включає наступні підрозділи; з півночі на південь:
• Іґембе
• Тіґаніа (Тіанія) (культура, близька до сусідніх спільнот Кушітік і Нілотік)
• Іменті
• Тарака (Сарака)
• Ігоджі
• Мвімі-Мутамбі
• Чука (Гікука) (гранична розбірливість з власне Меру і з Гікую)
Оскільки мова Меру схожа на мову оточуючих її сусідів, Кікую і Ембу які могли б, можливо, прийняти частини Меру.

Португальська мова в Мозамбіку
Мозамбіцька португальська мова відноситься до різноманітності португальської мови, якою розмовляють в Мозамбіку. Португальська мова є офіційною мовою країни.
Декілька факторів впливають на появу мозамбіцького португальця. Мозамбік розділяє лінгвістичну норму, яка використовується в інших португаломовних африканських країнах і Португалії. Мозамбіцька португальська мова також збагачує португальську мову новими словами і виразами.

Непальська мова
Непальська мова, спочатку відома як Хас-Кура, Парбат-Бхаса або Горхалі, є індоарійських мовою. Це офіційна мова і де-факто лінгва-франка Непалу. Про це говорять і в різних частинах Індії, зокрема індійської гіркою, а також значною кількістю Бутанців і деяких бірманських людей. В Індії непальська мова включена в восьмий графік до Конституції Індії, що має офіційний статус в індійській державі Сіккім і в районі Дарджилінг в Західній Бенгалії. Непал розвинувся в безпосередній близькості від ряду індо-арійських мов, в першу чергу мов Пахарі і магахі, і показує вплив санскриту. Однак, завдяки географічному району Непалу, на нього також впливали Тибето-Бурманські мови. Непальська в основному відрізняється від Центрального Пахарі, як граматикою, так і лексикою, ідіомами Тибето-Бурмана завдяки тісному контакту з відповідною мовною групою. Непальська мова має 40% лексичної схожості з бенгальською мовою. У дев’ятнадцятому столітті британський житель в Катманду Брайан Хоутон Ходжсон зазначив, що в вісім десятих частини його словникового запасу, по суті, хінді.

Нуер
Мова Нуер (Наат) – це нілосахарска мова західної групи нілотів. Нею говорять жителі Нуер Південного Судану і в західній Ефіопії (регіон Гамбела). Нуер – один з найбільш поширена мова Східної та Центральної Африки, поряд з мовою Дінка. Мова дуже схожа на мови Цзен і Чолла.
Мова Нуер має латинський алфавіт. Є також кілька діалектів Нуер, хоча у всіх є один письмовий стандарт. Наприклад, final / k / вимовляється на діалекті Джікані, але відкидається на інших діалектах, незважаючи на те, що він зазначений в орфографії Нуер.

Нколе/Ніанколе.
У Банту розмовляють більше двох мільйонів членів жителів Нкоре (Баніанкоре) і Хема(Хіма) південно-західної Уганди, тісно пов’язаних з мовою Кіга, а іноді розглядаються з Кігой як діалектом Нкоре-Кіґа, або (з Кігой, Ньєрі і Торо) діалект Кітара.

Північний Сото/Сепеді
Північне Сото (Sesotho sa Leboa, також відома під назвою його стандартизованого діалектуСепеді або Педі), є мовою Банту, яка використовується в основному в Південній Африці, де вона є одною з 11 офіційних мов. Згідно з переписом 2011 року, це була перша мова в 4 618 576 чоловік в Південній Африці, головним чином в провінціях Лімпопо, Гаутенг і Мпумаланга.
Міські різновиди Північного Сото, такі як Преторія Сото (фактично похідна від Тсвана), придбали кліки в безперервному процесі таких звуків, що поширюються з мов Нгуні.

Оромо
Оромо – це афро-азійська мова. Це найпоширеніша мова в сімейні гілці Куштік. Формами Оромо говорять як першою мовою більш ніж 24,6 млн. людей Оромо і сусідніх народів в Ефіопії і ще півмільйона в північній і східній Кенії. Про це говорять і менші числа емігрантів в інших африканських країнах, таких як Південна Африка, Лівія, Єгипет і Судан. Оромо – діалектний континуум; не всі різновиди взаємовиключні. Рідним ім’ям для мови Оромо є «Афаан Оромо», яке перекладається як «рот (мова) Оромо». Раніше вона називалася «Галла», термін, який тепер вважається принизливим, але все ще зустрічається в більш давній літературі.

Покот
Покот (також відома як Покот, Пакот, Пьокот, і в більш давній літературі як Сук) – це мова, якою розмовляють люди в Покотило в західній Кенії і на сході Уганди. Покот відноситься до північної гілки календжінських мов, знайденої в Кенії, Уганді і Танзанії. Покот зазвичай називають «Кімукон» іншими народами Календжін. У 1994 році SIL ставить загальне число носіїв  264 000 чоловік, в той час як тільки трохи більш пізній Schladt (1997: 40) дає більш консервативну оцінку 150 000 осіб, очевидно, виходячи з даних, знайдених в Rottland (1982: 26 ), який ставить число яке становить трохи більше 115 000.
Область Покот межує з північно-східною нілотською мовою Карімоджонг. Туркана, ще одна східна нілотська мова, зустрічається на північному сході. На сході розмовляють мовами Маа, Самбуру і Камю (на озері Барінго), а на півдні знайдені інші мови Календжін, Туген і Марквей, які мають значний вплив на Покоот.

Сесото
Сото – мова, Сесото, також відома як Південна Сото або Південна Сесото) є мовою південного Банту в групі Сото-Тсвана (S.30), якою говорять в основному в Південній Африці, де вона є одною з 11 офіційних мов і в Лесото, де це національна мова.
Як і всі мови Банту, Сесото є аглютинативною мовою, яка використовує безліч афіксів і дериваційних і флективних правил для побудови повних слів.

Шона
Шона є найбільш поширеною мовою Банту, яка є рідною для народу Шона в Зімбабве. Цей термін також використовується для ідентифікації народів, які говорять на одному з центральних різновидів Шона: Зезуру, Каранг, Маніка і Корекоре. Грунтуючись на доповіді Клемента Дока 1931, Союз Шона або стандарт Шона був розроблений з центральних різновидів Шона. Через присутність столиці в регіоні Зезуру цей різновид став домінувати в стандартній мові Шона.
Шона є офіційною мовою Зімбабве. Інші країни, в яких розміщуються носії мови Шона, включають Ботсвану, Мозамбік і Південну Африку через приплив економічних біженців, що рятуються від економічної кризи в Зімбабве.
Велика група історично пов’язує мови (так звані шонські мови лінгвістів) також включають в себе Ндау (Східна Шона) і Каланг (Західний) Шон, але носії цієї мови віддають перевагу своїй чіткій ідентичності і зазвичай відкидають будь-який зв’язок з терміном Шона.

Мова Сомалі
Мова Сомалі – афро-азійська мова, що відноситься до кушитської гілки. Нею говорять як рідною мовою сомалійці в Великому Сомалі і сомалійській діаспорі. Мова Сомалі є офіційною мовою Сомалі, Сомаліленд, національна мова в Джибуті і робочою мовою в сомалійському регіоні Ефіопії. Вона використовується в якості адаптивної мови, кілька сусідніх груп етнічних меншин і окремих осіб. Сомалійською мовою офіційно написано латинський алфавіт.

Сонінке
Мова Сонінке – це мова Манда, якою говорять жителі Сонінке Західної Африки. Мова має, за оцінками, 1 096 795, носіїв, в основному в розташованих малі, а також (в порядку чисельного значення громад) в Сенегалі, Кот-д’Івуарі, Гамбії, Мавританії, Гвінеї-Бісау, і Гвінеї Гані. Вона користується статусом національної мови в Малі, Сенегалі та Мавританії.
Мова є однорідна, з невеликими фонологічними, лексичними і граматичними варіаціями.
Лінгвістично, її найближчими родичами є мова Бозо, яка зосереджена на дельту внутрішнього Нігеру.
Можливо, що мова людей Імграюна і діалект Немаді – це діалекти Сонінке.

Суахілі – Конголезька
Суахілі – кенійська
Суахілі – Танзанійська
Суахілі, також відома як Кісвахілі, це мова Банту і перша мова суахілі. Це лінгва-франка в районі африканських Великих озер і в інших частинах східної і південно-східної Африки, включаючи Танзанію, Кенію, Уганду, Руанду, Бурунді, Мозамбік і Демократичну Республіку Конго. Хоча іноді це вважається діалект суахілі, комірчину, якою розмовляють на островах, Коморські острови, є окремою мовою.
Оцінки загального числа суахільських носіїв варіюються в широких межах: від 50 до 100 мільйонів. Суахілі є національною мовою трьох народів: Танзанії, Кенії і Демократичної Республіки Конго. Шікомор, офіційна мова на Коморських островах, а також вживана в Майотті (Шімаре), пов’язана з суахілі. Суахілі також є однією з робочих мов Африканського союзу і офіційно визнана як лінгва-франка Східно-африканського співтовариства.
Значна частина словника суахілі походить від арабської мови за допомогою спілкування з арабомовними мусульманами на узбережжі Суахілі.

Свазі (Сваті)
Мова Свазі або Сваті – це мова Банту з групи Нгуні, вживана ​​в Свазіленді і Південній Африці нородом Свазі. Кількість носіїв оцінюється в 3 мільйони чоловік. Мова викладається в Свазіленді і деяких південноафриканських школах в Мпумаланга, особливо в колишніх районах Кангване. Свазі є офіційною мовою Свазіленду (поряд з англійською), а також є однією з одинадцяти офіційних мов Південної Африки.
Хоча кращий термін є «Сваті» серед носіїв мови, англійською мовою його зазвичай називає Свазі. Свазі найтісніше пов’язана з іншими мовами Нгуні «Текела», такий як Футі і Північний Трансвааль (Sumayela) Ндебеле, але також дуже близька до мов Нгуні «Зунд»: Зулу, Південний Ндебеле, Північний Ндебеле і Кхоса.

Тигринья
Тигринья – афро-азійська мова ефіопської семітської гілки. В основному нею говорять в Еритреї і на півночі Ефіопії на Африканському Розі, де налічується близько 6 915 000 носіїв. Носії Тигрин’ї в Ефіопії (відомі як Тіграяно, Тигран, жіноча Тігравайті, чоловіче Тіграуей, множина Тегар) налічують близько 4 320 000 чоловік які зосереджені в північному регіоні Тигран. Носії Тигрин’ї в Еритреї (Тігріньяс) складають приблизно 2 540 000 чоловік які зосереджені в південних і центральних районах. Мовою Тигринья також говорять емігранти з цих регіонів, в тому числі деякі з Бета-Ізраїлю.
Тигринья не слід плутати з родинною тігрійською мовою. Останьою розмовляють жителі Тигра, які мешкають в низинних районах Еритреї на півночі і заході області мови Тигрин’ї.

Тонґа (африканська)
Тонґан (острів Тонга)
Мова Тонга, Чітонга, Замбія і Зімбабве, також відома як Замбезі – це мова Банту, в основному говорять народи Тонга в тих країнах, які мешкають головним чином в південних і західних провінціях Замбії і в північній частині Зімбабве, Мозамбік. Мовою також говорять люди Іве, Тока і Лея, можливо, Кафве, Тва (якщо це не Іла), а також багато двомовних замбійців і зімбабвійців. Це один з найбільших лінгва-франків в Замбії, разом з Бемба, Лозі і Ньян. Тонга Малаві, яка класифікується Гатрі як належать до зони №15, не дуже близькі до замбійських Тонга, яка класифікується як зона M64 і може вважатися окремою мовою.

Тооро
Тооро або Рутооро – це мова Банту, якою говорять в основному жителі Торо (Баторія) з регіону Торо – королівства в західній частині Уганди. Існує три основні області, в яких в основному використовується Рутооро як мова, і це район Кабароль, район Кіенджохі і район Кіеггва.

Тсонґа
Тсонга – південноафриканська мова Банту, якою говорять люди Тсонга. Вона була офіційно створена в 1875 році на станції Місія Вальдезія і місіонерські центри Елім / Вотервол/Шірлей два швейцарські місіонери, преподобний Пол Бертудом і преподобний Ернест Кра. До прибуття місіонерів в Вальдез людей Тсонга в цьому регіоні, включаючи Бунгеню, Чавань, Мбхокута, Ширлі, Ріверплаіт, Елім, Уотерваль, Нваксіняманіте і прилеглі райони, не говорили на одній мові, а скоріше говорили на різноманітних діалектах східного узбережжя, пов’язаного з сучасною мовою Тсонга. Швейцарські місіонери об’єднали всі ці діалекти східного узбережжя, такі як Xigwamba, XiNkuna, Xihlengwe, XiTembe, XiValoyi, XiNyembani, Xitswa, XiRonga і XiChopi, щоб сформувати новий уніфікований супермову, яку вони назвали «Тонга», але пізніше модифікували її і перейменували Тсонга або просто Тсонга.

Тсвана
Мова Тсвана, Сетсвана, це мова, якою говорять в південній частині Африки близько п’яти мільйонів людей. Це мова Банту, що належить до мовної сім’ї Нігер-Конго в межах відділення сото-тсвана С Зони (S.30), і тісно пов’язаної з мовами Півночі і Південним Сото, а також мову Кгалагади і Лозьте мову.
Тсвана є офіційною мовою і лінгва франка Ботсвани. Більшість носіїв тсвана знаходяться на півночі Південної Африки, де цією мовою говорять чотири мільйони людей, і де основна мова цього міста є урбанізованим різновидом, відомим як претор Стільники. Дві південноафриканські провінції з найбільшим числом носіїв – Гаутенг (близько 11%) і Північно-Заходу (Більше 63%). До 1994 року південноафриканських жителів тсвана були, мабуть, громадяни Бопутатван, одного з бантустанів режиму апартеїду. Незважаючи на те, що в Південній Африці і Ботсвані мова тсвана широко відомо, невеликому числі носіїв, які також зустрічаються в Зімбабве і Намібії, де, як правило, невідома кількість людей і близько 10 000 людей розмовляють цією мовою.

Тві
Тві або Асанте Тві, 6-9 мільйони людей розмовляють Ашанті як першою мовою і другою мовою. Тві – це найпоширеніше ім’я для двох колишніх літературних діалектів мови Акан, Асанте (Ашанті) і Акуапема, які взаємно зрозумілі. Близько 9 мільйонів носіїв Тві, в основному в регіоні Ашанті. Акуапает Тві був перший діалект Акан, який вживався для перекладу Біблії, і в результаті став престижним діалектом.

Венда
Мова Венда, також відома як Венда або Лувенда, є мовою Банту і офіційною мовою Південної Африки. В основному нею говорять люди Венді в північній частині провінції Лімпопо в Південній Африці, а також деякі люди з Лемба в Зімбабве. Мова Венді пов’язана з Каланг (Західна Шона, відмінна від Шона, офіційна мова Зімбабве), про яку йдеться в Ботсвані і Зімбабве. В епоху апартеїду в Південній Африці бандустан Венді була створена для охоплення носіїв Венді Африки Південної.

Волоф
Волоф – це мова Сенегалу, Гамбії і Мавританії, а також рідна мова людей Волоф. Подібні сусідні мови Сеер і Пула, вони належить до сенегамбської гілки нігерійської мовної сім’ї. На відміну від більшості інших мов Африки на південь від Сахари, Волоф не є тональною мовою.
Волоф виникла як мова людей Лебу. Це найпоширеніша мова в Сенегалі, яка викладала рідний світ (40% населення), а також більшість інших сенегальців як друга мова.

Коса
Мова Коса – це мова Банту з приголосними клацаннями ( «Коса» починається з клацанням) і одна з офіційних мов Південної Африки. Нею говорять приблизно 7,6 млн. людей або близько 18% населення Південної Африки. Як і більшість інших мов Банту, Коса – тональна мова; Одна і та ж послідовність приголосних і голосних може мати різні значення, залежно від інтонації. Коса має два тони: високий і низький.
Мовою Коса написано латинський алфавіт. Три символи використовується для позначення основних кліків: C для кліків по кліку, Х для бічних клацань і Д для кліків з подальшою альвеолою (для більш докладного пояснення див. Таблиці приголосних фонем нижче.). Тони зазвичай не вказується в письмовій формі.

Йоруба
Йоруба – це мова, якою розмовляють в Західній Африці. Число носіїв Йоруба наближається до 30 мільйонів чоловік. Це багатокритерійна мова, якою розмовляють переважно Бенін і Нігерія, з спільнотами в інших частинах Африки, Північної та Південної Америки і Європи. Різноманітна мова, Люкуй, є літургійною мовою релігії Сантерія в Карибському морі. Багато слів Йоруба використовується в афро-бразильській релігії, відомої як Кандоббле. Йоруба найтісніше пов’язана з мовою Іцекірі (вживаної в дельті Нігера) і Ігаль (вживаної в центральній Нігерії).

Зулу
Зулу (Зулу: ісіЗулу) – це мова народу зулусів, що нараховує близько 10 мільйонів носіїв, переважна більшість (понад 95%) з яких живуть в Південній Африці. Зулу є найбільш поширеною домашньою мовою в Південній Африці (24%населення), і її розуміють більше 50% її населення. Вона стала одією з 11 офіційних мов Південної Африки в 1994 році.
За словами етнології, це друга за поширеністю мова Банту після Шона. Як і багато інших мов Банту, вона написана латинською абеткою.
Навіть англійською мовою мова часто згадується за допомогою її рідної форми ісіЗулу.

Південна Америка

Барі
Барі – це нілотська мова народу Каро, якою говорять на великих територіях штату Центральної Екваторії в Південному Судані, через північно-західний кут Уганди і в Демократичній Республіці Конго.
Мовою Барі говорять кілька різних племен: самі Барі, Поджул, Каква, Ньянгвар, Мундаре і Куку. У кожного свій діалект. Тому мову іноді називають Каро або Кутуков («рідна мова»), а не Барі.

Азія

Дарі
Дарі – це різновид перської мови, якою розмовляють в Афганістані. Дарі – це термін, офіційно визнаний і просувається з 1964 року афганського уряду  перською мовою. Отже, вона також відомий як афгансько-перська мова в багатьох західних джерелах.

Фарсі (перська)
Перська, є однією з західно-іранських мов в індоіранській гілці індоєвропейської мовної сім’ї. В основному нею говорять в Ірані, Афганістані (офіційно відома як Дарі з 1958 року) і Таджикистані (офіційно відома як Таджикістан з радянської епохи) і деяких інших регіонах, які історично були перськими товариствами і вважалися частиною Великого Ірану. Вона написана в перському алфавіті, модифікованому варіанті арабського шрифту.

Іврит
Іврит – північно-західна семітська мова, рідна в Ізраїлі, якою говорять більше 9 мільйонів чоловік по всьому світу. Історично це розглядається як мова ізраїльтян і їх предків, хоча на мові не згадувалося ім’я іврит в Танах. Найбільш ранні приклади письмового палео-івриту датуються 10-м століттям до нашої ери. Іврит відноситься до західної гілки афро-азійської мовної сім’ї. Іврит – єдина жива мова Ханаанців, і єдиний дійсно успішний приклад відродженої мертвої мови.

Карен
Каренські або Каренічеські мови – це тональні мови, якими розмовляють близько семи мільйонів людей Карен. Вони мають неясну приналежність до китайсько-тибетських мов. Мови Карен написані з використанням бірманського сценарію. Три основних напрямки: Sgaw, Pwo і Pa’o. Karenni (також відома Kayah або Red Karen) та Kayan (також відома як Padaung) пов’язані з Sgaw філією. Вони незвичайні серед китайсько-тибетських мов в тому, що у них є порядок слів; Крім Карен, Бай і китайської мови, китайсько-тибетські мови мають порядок предмет-об’єкт-дієслово. Ймовірно, це пов’язано з впливом сусідніх мов Mon і Tai. Мови Карен також вважаються незвичайними для того, щоб не мати ніякого китайського впливу.

Урду
Урду – це персійський і стандартизований регістр мови Хіндустані. Це національна мова і лінгва-франка Пакистану, а також офіційна мова шести штатів Індії. Це також одна з 22 офіційних мов, визнаних в Конституції Індії. Хайдарабад, Рампур, Бхопал і Лакхнау визнані Урду – якими говорять міста Індії.
Крім спеціалізованого словника, Урду взаємовиключні зі стандартним Гінді (іншим визнаним регістром Хіндустані), а не з арабським або перською мовою. Урдуйська варіант Хіндустані отримав визнання і патронаж під британським правлінням, коли англійці замінили місцеві офіційні мови англійською та хіндустані, написані на персько-арабською мовою, як офіційною мовою на півночі і північно-західній Індії.

Фіджі
Фіджійська мова
Фіджійська – це австро-незійська мова малайсько-полінезійської сім’ї, якою говорять близько 350 000-450 000 етнічних фіджійців як рідною мовою. Конституція 2013 року встановила фіджійську мову як офіційну мову Фіджі, поряд з англійцями і фіджі-хінді, і є дискусія про встановлення її як «національної мови», хоча англійська і фіджі-хінді залишаться офіційними. Фіджійська – це мова VOS.

Індонезія

Індонезійська мова
Індонезійська мова є офіційною мовою Індонезії. Це стандартизований реєстр малайського, австронезійської мови, яка століттями використовувалася як лінгво франка на багатомовному індонезійському архіпелазі. Індонезія є четвертою за чисельністю країною в світі. З її великого населення більшість говорять на індонезійською мовою, що робить її однією з найбільш поширених мов у світі.

Полінезія

Самоанська мова
Самоанська – це мова Самоанських островів, до складу якого входять Незалежна держава Самоа і територія Сполучених Штатів Америки в Самоа. Це офіційна мова – поряд з англійською – в обох юрисдикціях.
Самоанська, Полінезійська мова, є першою мовою для більшості жителів островів Самоа, що нараховує близько 246 000 чоловік. З багатьма народами Самоа, що живуть в інших країнах, загальне число носіїв по всьому світу оцінюється в 510 000 в 2015 році. Це третя найбільш поширена мова в Новій Зеландії, де більше 2% населення – 86 000 чоловік – змогли говорити нею з 2013 року.
Мова відрізняється фонологічними відмінностями між формальною та неформальною промовою, а також церемоніальною формою, використовуваної в Самоа ораторської мови.

Рідкісні мови обновлено: 8 Червня, 2017 автором: Бюро переводов Азурит, редакционный отдел