І мертвим і живим і не народженим...

Зараз в світі існує приблизно 6800 мов і діалектів. На половині всього цього різноманіття говорить Індонезія, Мексика, Бразилія, Камерун, Індія, Китай, США. Перше місце займає Індія, в якій використовують 845 мов, потім можна виділити Папуа-Нову Гвінею, там близько 600 діалектів різних племен і народів.

Однак, майже щотижня вмирає одна мова. Це трапляється через те, що кількість носіїв таких мов стає все менше. Деякі діалекти знають лише кілька людей в усьому світі. У той час як для існування і розвитку мови необхідно, щоб нею говорило не менше мільйона чоловік.

Бюро перекладів Азуріт

І хоча ми не дивуємося, коли зникають діалекти, на яких майже ніхто не говорить, в історії є приклади, коли вмирали мови великих цивілізацій.

  1. Латинська

Колись ця мова була воістину великою і нею розмовляли всі народи Священної Римської Імперії. Тепер же хоч її і вважають померлою, але все-таки вона є офіційною мовою Святого Престолу, Мальтійського ордена і міста-держави Ватикан. На ній досі ведуться богослужіння і до кінця ХХ століття ця мова залишалася мовою науки.

Власне кажучи, до французької революції латинь знало набагато більше людей – все викладання в університетах велося на латині, поки, нарешті, не змінилося на рідні мови. У другій половині ХХ століття позиції латині ослабли ще більше – в католицьких церквах дозволили проводити служби на національних мовах. Але навіть в ХХI столітті ми маємо справу зі спадщиною мови великої імперії, нехай і лише в окремих фразах і термінах (які знає майже кожен)

  1. Санскрит

Якщо розглядати мовні аналогії, то санскрит – це латинь індійського світу. Сама назва означає «оброблений, досконалий». Використовували цю мову серед вчених і релігійних діячів, інтелігенції і вищого світу Індії.

Зрештою, мова, з розвитком прогресу поступово померла, маючи занадто складну і архаїчну граматику, і вкрай складний для розуміння, нехай і в той же час дуже багатий, лексикон. Все, на що може розраховувати санскрит в сьогоденні – визнання її однією з 22-ма офіційними мовами Індії.

  1. Коптська

Якби не події історії і завоювання, то цілком можливо, що коптська мова існувала би і зараз, а Єгипет був би якщо не православним, то, як мінімум, католицьким. Однак в VII столітті Єгипет був повністю завойований арабами і коптська мова поступово зникла, поки в XI-XII її не заборонили повністю.

Використовуючи загальносвітову практику, коптська мова «знайшла притулок» в коптських церквах – на ній до цих пір говорять монахи і можна зустріти кілька громад з віддалених районів, які використовують цю мову для повсякденного спілкування. Вона являє собою останню сходинку єгипетських ієрогліфів з запозиченням грецької системи письма, зараз відома історикам тільки в двох своїх діалектах з дев’яти, раніше існували: бохарійска – релігійний діалект коптської мови і саідска – розмовно-літературний діалект тощо.

  1. Церковнослов’янська

Той самий перший алфавіт Кирила і Мефодія, який був узятий за основу Православною церквою і використаний для перекладів богослужінь з грецької мови на більш зрозумілу мову для слуху наших предків.

Вона містив 40 букв – деякі представлені більш ніж одним варіантом написання одного і того ж звуку, крім того, в церковнослов’янській мові дуже багато знаків: три види наголоси, знаки придиху, три поєднання придихання з наголосами та інших, які головним чином, використовувалися в богослужіннях – для управління групою співочих.

  1. Менська

У цьому матеріалі повинна бути хоч одна історія з «воскресінням» мертвої мови, і ми припасли вам її наостанок. Менська – одна з мов Суворов кельтів, що виникла в результаті переселення ірландців на острів Мен в IV-V ст. н.е.

Вибивши звідти половину бриттів, а другу половину перемішавши між собою, ірландці народили особливий сплав мови, яка у XVII столітті оформила статус самостійної, адже з’явилася нова орфографія, а в XVIII столітті на менську переводяться Біблія і англіканський молитовник.

Проте, англійська мова поступово почала витісняти менську, і якщо в 1874 році на менській говорила майже третина населення, то до 1901 року ця частка впала до 9%, а до 1921 — до 1,1%. Померлий в 1974 році Нед Маддрелл вважався останнім носієм менської мови.

Однак, щасливий кінець цієї історії в тому, що в кінці ХХ століття, серед ірландців піднявся рух за збереження їх унікальної мови. У багатьох школах вона була введена як друга обов’язкова, багато вчили її добровільно, а ірландські фольклористи надали широкого загалу свої наукові напрацювання та спадщину минулого.

  1. Менська (друга версія)

Але ось ми підійшли до історії, де мова швидше повстав з мертвих. Менська – мова суворих кельтів, що виникла в результаті переселення ірландців на острів Мен в IV-V ст. н.е. У XVIII столітті на менській навіть переводяться Біблія і англіканський молитовник.

Проте, англійська мова поступово почала витісняти менську, і якщо в 1874 році на менського говорила майже третина населення, то до 1921 залишилося тільки 1,1% людей, яки говорять цією мовою.

Однак, в кінці ХХ століття, серед ірландців піднявся рух за збереження їх унікальної мови. У багатьох школах вона була введена як друга обов’язкова, багато вивчали її добровільно, а ірландські фольклористи надали широкого загалу свої наукові напрацювання та спадщина минулого.

Що хотілося б сказати в підсумку: нехай деякі мови зникають, інші, навпаки, утворюються, і не дивлячись на все це, мова є невід’ємною частиною людської культури і ми в силах як знищити її, так і відродити.

Автор статті, І.

Лебедєва

І мертвим і живим і не народженим… обновлено: 8 Листопада, 2021 автором: azurit